Renkli fotokopi makinesi için doğru bir tercih yapmak firmalar açısından oldukça önemlidir. bazı firmalar cihaz seçiminde baskı kalitesi ararken bazı firmalar için maaliyet önemlidir, bazı firmalar ise renkli fotokopi makinesi seçiminde toner ömrüne ve yedek parça ömrüne önem vermektedir. Bazı firmalar da vardır ki renkli fotokopi makinesinde sadece uygun fiyat aramaktadır.

Renkli fotokopiler, siyah beyaz fotokopi makinelerine göre maaliyet açısından daha maaliyetlidir. Renkli fotokopi makinelerinin sarf malzeme, yedek parça ve makine maiyeti de yüksektir. Hatalı bir renkli fotokopi makinasi seçimi maliyet ve iş performansı açısında sıkıntı yaratabilir. 

Satın aldığınız fotokopi makinesini elinizden çıkarmak çok zordur, bu renkli fotokopi makinesi ise elinizden çıkarmanız daha da zor olacaktır. Renkli fotokopi makinesi kiralama, satın alma ya oranla firmalar için daha avantajlı bir sistemdir. Renkli fotokopi makinesi kiralayarak renkli toner maliyetlerinden kurtulmuş olursunuz. Kiralık renkli fotokopi makinesi sitemi ile her geçen gün değişen renkli teknolojisine ayak uydurursunuz. Kiralık renkli fotokopi makinesi fiyatları ile toner, yedek parça, servis maliyetlerinden büyük tasarruf sağlarsınız. Renkli kiralık fotokopi makinesi sistemi ile renkli fotokopi makinelerine milyarlarca lira yatırım yapmak zorunda kalmazsınız. Düşünün ki tekstil firmasınınız ve renkli fotokopi makinesi satın aldınız. Ancak aldığınız renkli fotokopi makinesinin renk kalitesinden hiç memnun kalmadınız, renkli fotokopi makinesinin renkleri elinizdeki renk pantonesine uymuyor. Renkli fotokopi makinesini satın aldığınız için iade de edemeyeceksiniz ve yapmış olduğunuz bu yatırım tamamen ölü yatırım olacaktır. Ayrıca düşen iş verimi de cabası. Ya yeniden bir cihaz satın alacaksınız ki cebinizden ekstra milyarlarca lira para çıkacak demektir. Ya da elinizdeki cihazla bu şekilde devam edeceksiniz ki kaybettiğiniz iş performansı da cabası. Kiralık renkli fotokopi sistemi sayesinde bu tür aksaklıklar ile karşılaşmazsınız. Ayrıca almış olduğunuz kopya adetleri doğrultusunda renkli fotokopi kiralama fiyatları, satın almaya oranla uzun vadede maddi ve performans anlamında firmanız için çok daha avantajlı olacaktır. Kiralık renkli fotokopi sisteminde kiraladığınız renkli fotokopi makinesini satı alabilirsiniz ancak satın aldığınız renkli fotokopiyi hiçbir şekilde iade edemezsiniz. 

Renkli fotokopi makinesi kiralaması yaparken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunlardan en önemlisi kiralayacağınız firmanın seçimidir. Bazı fotokopi firmaları kiraladığı renkli fotokopi makinasının kiralık renkli fotokopi fiyatlarını düşük tutup müşteriyi ikna etmektedir. Ancak cihazın kurulumunu yaparken varsayılan yazdırma ayarlarını renkli olarak ayarlamaktadır. Böylece şirket personelinin gönderdiği her çıktı renkli çıktı olarak gözükmektedir. Bunun sonucunda ay sonunda faturada ciddi boyutta kiralık renkli fotokopi fiyatları çıkmaktadır. Renkli fotokopi makinesi kiralama sisteminde dikkat edeceğiniz bir diğer unsur ise firmaların fotokopi kiralama adı altında keseceği ek kira bedelidir. Bu şekilde fotokopi firmaları ay sonunda size renkli fotokopi makinesi kiralama fiyatlarının yanında ek kira bedeli faturası keserek size iki kalemde fatura kesmektedirler.

Sonuçta bir renkli fotokopi makinesi kiralamak uzun vadede satın almaya oranla sizin için çok daha hesaplı olacaktır. Aylık ödeyeceğiniz kiralık renkli fotokopi makinası fiyatları, fotokopi makinesi satın alarak ödeyeceğiniz toner, yedek parça, servis, bakım gibi maliyetlerin toplamından çok daha düşük olacaktır.